חזון לשלום במזרח התיכון

תשובת הדת על מלחמת התרבויות

19. 5. 2002

 

 

עד כה היה חסר בתוכניות השלום למזרח התיכון חזון מקיף וחדשני. על רקע זה ברצוני להציג בפניכם את הפרויקט של מקדש חדש בירושלים. פרויקט אשר ישמש כסמל של אחדות בין שלושת הדתות של האזור. כולי תקווה, כי פרויקט זה ימצא חן בעיניכם:

 

מקדש חדש בירושלים

 

הרעיון נשמע בימים אלו כאוטופי לחלוטין. אולם הגשמתו תחולל קפיצה קוונטית בהתפתחות השלום העולמי. מדובר על בנייתו מחדש של המקדש הירושלמי כסמל לאחדות הדתות.

קודשי האיסלם מונעים כיום את הקמת המקדש מחדש במקום בו עמד הישן. לכן יהיה חייב קודש הקודשים של בית המקדש להיות מוצב על פלטפורמה. לא מן הנמנע כי פלטפורמה זו תעמוד כשלוש מאות מטר מעל פני האדמה, אולם עליה להיות ממוקמת בדיוק מעל כיפת הסלע, באופן אשר תשתקף מלמעלה.

קודש הקודשים של המקדש העתידי חייב לעמוד בדיוק במקום זה, היות ומקום זה מתייחס לעקדת יצחק המהווה את המקור לשלושת הדתות. מסיבה זו עלה גם הנביא מוחמד לשמיים ממקום זה. הקמת קודש הקודשים במקום זה היא לכן הכרה רשמית באיסלם כדת המתקיימת על פי רצון האלוהים. מסיבה זו חייב קוש הקודשים הזה, לפחות בצורתו החיצונית, להיות מתוכנן על ידי ארכיטקט איסלמי. כמקור השראה תשמש המנורה, המופיעה על כמעט כל שטיח תפילה איסלמי.

כיפת הסלע הניצבת על אדמת הר הבית אינה מסגד אופייני. היא מהווה אתר זכרון ולכן אין זה מקרי כי היא בנויה על פי המודל של קבר ונשענת על כנסיית הקבר. לכן גם הנוצרים הכניסו ציר זה גם לקודש הקודשים עצמו בנוסף לישו.

שאר העיצוב של מתקני המקדש על גבי "שטיח מעופף" זה חייבים להיות עניין יהודי טהור. כך ניתן יהיה ליישם במידה רבה את המידות המקוריות של מקדש שלמה על המקדש החדש למעט המיקום והעיצוב החיצוני של קודש הקודשים. זהו הויתור שידרשו היהודים לעשות בעבור אחדות הדתות וכן בעבור התפקיד המחודש שלהם כעם הנבחר. זוהי אם כן תרומתם לזמן וליקום.

תרומתם של הנוצרים תתבטא בהכרתם באיסלם ואילו המוסלמים יתרמו את חלקם בכך שיכירו, כי הדרך הנוצרית אינה נופלת מן האיסלם.

כולם נדרשים לויתור נוסף. הם נדרשים להכיר בעובדה, כי דבר האלוהים לבני האדם לא התרחש בהתגלות גמורה, אלא הוא ימשיך ויתגלה לעולמי עד. עבור האלוהים זוהי המהות הפנימית הקיימת בכל הדתות.

 

פרטי האישיים: נולד ב-1944 באוסטריה, תאולוג קתולי, מטפל קליני, חי ארבע שנים בארצות הברית ושנה אחת במצרים, בעל הכרות עמוקה עם כל הדתות הגדולות מתוך הנסיון האישי של עבודתו. מתוך עבודתי בטיפול נפשי בפסיכאטריה אני מכיר את סכנות הטמונות במלכודות הנפשיות. אני רואה את כל הצדדים במזרח התיכון לכודים בתוך עימותם ללא חזון וללא דרך יציאה לקראת נקודת מבט אשר מתעלה מעל העימות הקיים. רוח תקופתינו מספקת את החזון הדרוש החזון אשר הצגתי להלן.

  

 

 

תגובות על הפרויקט